Sidebar

Hamarosan indulunk! A tartalmak a tesztidőszak alatt csak regisztrált tagoknak elérhetőek.

Emlékezzen rám
08
Sze, máj.

Typography
  • Smaller Small Medium Big Bigger
  • Default Helvetica Segoe Georgia Times

Bodnár Zsuzsa elnök beszámolója a Göd-ÉRT Egyesület tevékenységéről

 

Előzmények:

Egyesületünk hivatalosan 2020. március 1-jén alakult, de már január 8-án, egy katasztrófavédelmi eljárás keretében tartott közmeghallgatáson felszólaltunk a gödiek képviseletében. Tiltakoztunk a Samsung gödi akkumulátorgyárának kapacitásbővítése, lényegében városunk további iparosítása ellen.

A lakossági tiltakozások ellenére, a veszélyhelyzeti rendkívüli állapotot is kihasználva végül a Samsung sDI minden bővítési kérelmét engedélyezték a hatóságok. Az év folyamán még két felső küszöbértékű veszélyes üzem, illetve gyáregység megépítésére adtak ki építési engedélyt. Ezen kívül a magyar kormány létrehozta Gödön az első magyarországi különleges gazdasági övezetet, egyértelműen a Samsung-beruházás zavartalan folytatása érdekében.

Céljaink:

Egyesületünk továbbra is tiltakozik Göd ilyen mértékű iparosítása ellen. A város és az itt élők védelmében követeljük

  • a lakosság és a városvezetés bevonását a Gödről szóló döntésekbe, a különleges gazdasági övezetről szóló kormányrendelet visszavonását
  • az iparosítás hatásainak részletes felmérését, környezeti hatástanulmány készítését
  • a kibocsátási adatok és a Samsung-gyár által benyújtott vizsgálati jegyzőkönyvek nyilvánossá tételét
  • véderdősáv létrehozását, zajvédő falak és külső védelmi rendszer kiépítését
  • a lakóingatlanok értékvesztésének és a lakosságot ért károknak a felmérését és a jogorvoslat lehetőségeinek kidolgozását
  • alkotmányos alapjogaink, az egészséghez és a nyugodt pihenéshez való jogunk érvényesítését

Mit tettünk?

  • Márciusban petíciót indítottunk Iparváros születik a Dunakanyarban. Mentsük meg Gödöt! címmel, kb. 2800 aláírás sikerült összegyűjteni
  • Az eredetileg március 31-re meghirdetett közmeghallgatásra, melyet a Samsung 2. akkumulátorgyára katasztrófavédelmi engedélyezése ügyében került volna sor, beadványt készítettünk, melyben részletesen elemeztük a Biztonsági jelentés hiányosságait. Ehhez sok gödi lakos támogatóan csatlakozott, s még számosan nyújtottak be beadványt. A Katasztrófavédelem tájékoztatása szerint a lakossági észrevételeket beépítették a kiegészített Biztonsági jelentésbe. A közmeghallgatást a veszélyhelyzet miatt halasztották.
  • Áprilisban dokumentumokkal alátámasztott panaszokat nyújtottunk be több ügyben: a katasztrófavédelmi engedély nélküli építkezés megkezdése, az éjszaki munkavégzés és az építkezés miatti porszennyezés ügyében. Különböző válaszokat kaptunk, újabb panaszokat nyújtottunk be.

Amit elértünk:

1. A hatóság nekünk küldött válasza szerint egy veszélyes üzemben a „nem veszélyes létesítmények” megépíthetők a veszélyes üzem építéséhez egyébként törvény által előírt katasztrófavédelmi engedély kiadása nélkül is. A választ nem tartjuk elfogadhatónak, de mivel ebben az ügyben az önkormányzat bírósági pert indított, nem folytattuk egyelőre ezt az ügyet.

2. Az éjszakai munkavégzéstől való eltiltásra vonatkozó panaszunkat először elutasította a hatóság. Később, mivel személyesen videóztuk le az éjszakai munkavégzést a gyár területén, azt állították, hogy megtiltották ezt a beruházónak. Most sokkal jobban őrzik a telephelyet, ezért nem tudjuk bizonyítani, hogy éjjel is folyik munka, de halljuk.

3. A porszennyezést a beadványaink nyomán leállították, füvesítettek, stb. A porszennyezés csökkenéséhez azonban is hozzájárult, hogy a második gyár csarnoképületének megépítését egyelőre halasztják. 

  • Tájékoztatást kértünk a Samsungtól COVID-ellenes intézkedéseikről (angol és koreai nyelven is elküldtük levelünket). A válaszok megnyugtatók lettek volna, ha utóbb nem derül ki, hogy nem mindenben felelnek meg a valóságnak: az ukrán dolgozóknak ugyanis a Samsung állításával ellentétben nem kellet betartaniuk a 14 napos karantént, rendőrségi engedéllyel a munkahelyük és az otthonuk között közlekedhettek.
  • Áprilisban nyilvánossá tettük a gödi önkormányzat 2018. július 5-i testületi ülésének hanganyagát („Gödi sírásók”), mely bizonyította az előző testület aktív együttműködését a gödi területek Samsungnak való átjátszásában.
  • Május 1-jén az aHang segítségével újabb petíciót indítottunk (Nem adjuk Gödöt! Tiltakozás a különleges gazdasági övezet és jogszabálysértések ellen), több, mint 5000 aláírást gyűjtöttünk.
  • Cikkeket jelentettünk meg a helyi lapokban. Interjúk, cikkek jelentek meg rólunk és velünk hazai országos médiumokban, a France 24 televízióban és a svájci közszolgálati rádióban.
  • Május végén hosszas halasztgatás után végre sor került a márciusban elmaradt közmeghallgatásra. Sikerült elérni, hogy az eredetileg telefonos és emailes „közmeghallgatás” mellett legalább a válaszokat online élőben közvetítsék a megyei önkormányzat oldalán. Ehhez kellett az is, hogy az aHang segítségével 900 támogatónk küldte el az egyesületünk által írt levelet, amit a Samsungnak és az engedélyező hatóságoknak küldtünk. A levelekben és a telefonon feltett kérdésekre megpróbáltak választ adni. A válaszok alapján újabb panaszt tettünk, de semmitmondó reagálást kaptunk.
  • Május óta részt veszünk a Civil Kollégium Alapítvány közösségszervezéssel foglalkozó tanfolyamain, valamint a CKA gödi helyzetet elemző munkacsoportjának zoom-megbeszélésein: ők sok ötlettel, akár személyes közreműködéssel is szívesen segítenek.
  • Május - júniusban több önkormányzati testületi és bizottsági ülésen részt vettünk, az önkormányzat támogatását próbáltuk elérni a véderdő telepítésének ügye, a zajcsökkentés, a porszennyezés, az ingatlanok értékvesztésének felmérése ügyében. A gödi kaotikus politikai helyzet és az ellenzéki képviselők egy részének pálfordulása miatt rendkívül nehéz bármilyen eredményt elérni. A Gödi Összefogásban maradt képviselők támogatják cak ezeket az ügyeket.
  • Júliusban nőtt létszámunk. Közgyűlésünkön egy lakossági fórum szervezését kezdtük meg, melyre a régió országgyűlési képviselőjét, a megyei elnököt, a Samsung és a hatóságok képviselőit hívtuk volna. A Samsung újabb bővítési tervei azonban felülírták a terveket.
  • A második gyár megkezdett építkezése és az első gyár kapacitásbővítése miatt Alsó- és Közép-Göd is érintett lett a gyár zajszennyezésében. Zajkampányt indítottunk, egy formanyomtatványt készítettünk, amelynek segítségével a lakosok rendszeresen panaszt nyújthatnak be a hatóságnak és a beruházónak, valamint a megyei közgyűlés elnökének. Így jóval több panasz érkezik, aminek hatására októberben a hatóság zajcsökkentési intézkedési tervre kötelezte a Samsungot. Ezt azonban csak decemberben kell benyújtania és a zaj ettől egyáltalán nem csökkent, ezért újabb panaszbeadványokat nyújtottunk be – gyakorlatilag folyamatosan ezt tesszük.
  • Szeptemberben újabb közmeghallgatást tartott a megye, melyen becsaptak minket: a lakossági fórumra vonatkozó kérésünkre hivatkozva a közmeghallgatás után úgymond fórumot tartottak. A jelenlévők elmondhatták a kérdéseiket, de mivel sem a környezetvédelmi hatóság képviselői, sem Tuzson Bence országgyűlési képviselő nem volt jelen, ezért továbbra i követeljük a lakossági fórum megtartását. Tuzson Bence lassan egy fél év nem válaszol egyetlen megkeresésünkre sem, ezért a Miniszterelnökséghez fordultunk. Onnan azt a választ kaptuk, hogy továbbítják Tuzson úrnak a levelünket. Így sem kapunk választ.
  • Októberben véleményeztük a Külső Védelmi Terv első tervezetét. December végére készült el (a törvényi előírások szerint már november közepére kellett volna) a Katasztrófavédelmi Igazgatóság által kiadott Lakossági tájékoztató. Ez több hibát is tartalmaz, amikről januárban értesíteni fogjuk a hatóságot.
  • November és december folyamán adatigényléseket nyújtottunk be. Jegyzőkönyveket kértünk a szennyezőanyagok és a zaj mérési adatairól. A mérési adatok semmitmondóak, a zajt júliusban mérték, a levegőszennyezettség viszont jelentősen nőtt Gödön a korábbi állapothoz képest. A veszélyhelyzet miatt még nem indítottunk (tájékozató, illetve tiltakozó) kampányt ezeknek az adatoknak az ismeretében, illetve az adatok értékeléséhez/elemzéséhez szükségünk volna segítségre. Adatigénylésben megkaptuk a gödi önkormányzattól, hogy a Samsung területszerzése érdekében végzett földvásárlásokat és földkisajátításokat a Biczi és Turi ügyvédi iroda (mely Tuzson Bence ügyvédi irodája volt és a Miniszterelnökségnek is dolgozik) 75 millió forintért végezte.
  • A Samsung SDI Fenntarthatósági jelentést tett közzé, melynek nyomtatott változatából példányokat kértünk és kaptunk, ezekből gödi civil szervezeteknek és gödi lakosoknak adtunk. A Jelentés számos ellentmondást és megtévesztő adatot tartalmaz, ennek elemzését végezzük, de még nem fejeztük be.
  • Decemberben a NAIH-hoz is tettünk bejelentést, mivel a Samsung építési engedélyeit már sem a gödi önkormányzat (hiszen már nem ügyfél), sem a megyei önkormányzat nem teszi közzé.
  • Felvettük a kapcsolatot a sóskúti elektrolitgyár és NMP újrahasznosító gyár ellen tiltakozó civilekkel, közös akciót is szeretnénk.

  

Terveink:

 

Szeretnénk egy kisfilmet forgatni a helyzetről, nemcsak a gödi gyárról, hanem a megkezdett sóskúti beruházásról és a Komáromban szintén bővítés előtt álló gyárról. Ezzel szeretnénk több embert magunk mellé állítani. Ezen kívül rengeteg olyan adatunk van, amivel jogi eljárásokat lehetne indítani a Samsung-beruházás engedélyei ellen, valamint a zaj- és egyéb környezeti problémák miatt. Ehhez is várnánk segítséget!

Bodnár Zsuzsa elnök, Göd-ÉRT Egyesület