Sidebar

Hamarosan indulunk! A tartalmak a tesztidőszak alatt csak regisztrált tagoknak elérhetőek.

Emlékezzen rám
19
P, ápr.

Szabadegyetem

vilagvege webre


Korábbi alkalmaink:

Az internetes közösségi oldalak a soha nem látott léptékű sajtószabadsággal kecsegtettek, majd maguk alá gyűrték a hagyományos politikai nyilvánosságot és minden eddiginél hatékonyabb módszereket fejlesztették ki a cenzúrára: véleménybuborék, hájdolás, tényellenőrök, algoritmusok. Egyetlen kattintással tüntetik el a hivatalban levő amerikai elnököt Az el nem gondolható gondolatot a konteók közé száműzik. Összekeveredik az összefüggések keresése és az összeesküvés-elmélet. A platformszolgáltatókat nem kötik holmi alkotmányos szabályok, mert kiszöktek az állami joghatóság alól.

Résztvevők:

  • Kustán Magyari Attila újságíró (Sepsiszentgyörgy), az ’Ébredők – Bevezető az összeesküvés-elméletek világába’ szerzője
  • Török Bernát intézetvezető, egy. docens, NKE

 

A Great Lockdown letűntnek gondolt autoriter tendenciákat elevenített fel. A védekezésre alapozott adatgyűjtés a megfigyelő állam rémképét idézi – s ez már maga a valóság a világhatalommá lett Kínában. Az autoriter megoldások és a végnélküli adatgyűjtések azonban a globális nagytőke számára is kifizetődőek. Lehet-e valóság a Great Reset?

Nefelejcs Gergő, a Tett és a Jövőkór alapítója
Kardos Gábor, filozófus

Újraindított fosszilis erőművek nyugaton, tűz alatt tartott atomerőművek keleten, szabad prédává tett erdők középen – repesztéses technológia és tankerek a keleti csővezetékekkel szemben – számít-e még a klímaválság, ha a világ energiapiacainak újraosztása a tét.

Munkácsy Béla egy. adjunktus, ELTE TTK
Kaderják Péter volt államtitkár, BME Zéró Karbon Központ vezetője
Felsmann Balázs volt szakállamtitkár, kutató főmunkatárs
Moderálja: Polgár Emese szociológus

Amiről nem szól a választási kampány - Márciusban újrakezdjük

Az őszi vitaestek tanulságai alapján tisztázni próbáljuk, van-e realitása a Harmadik Út programjának. Milyen feltételek mellett érvényesülhetnek a zöld elvek a gyakorlatban? Miért szorulnak háttérbe korunk legégetőbb kérdései a választási küzdelemben, és hogyan látna megoldásukhoz egy „harmadikutas” kormány? A Karátson Gábor Kör műhelybeszélgetésein megfogalmazott kérdéseket és válaszkísérleteket márciusban öt egymást követő estén bocsátjuk vitára.

A sorozat házigazdája: Lányi András

2022. március 2-án a Nem tetszik a globalizáció? De hogy akarsz kiszállni belőle? címmel tartott vitaesten Bartus Gábor (BME GTK) és Felsmann Balázs (Budapesti Corvinus Egyetem) tartotta meg a vitaindítókat, moderátor Pauló Gergely volt.

 

Sorozatunk záró alkalmán a Harmadik Út oktatás-fejezetét vitattuk meg vendégeinkkel.

"Olyan lesz, amilyen a ma iskolája. Az oktatásügy ezért nem a szakpolitikák egyike, hanem egy politikai program életrevalóságának a próbája. A magyar közoktatás színvonala ma egészében véve jobban elmarad a kor követelményeitől, mint egy fél évszázaddal ezelőtt. A rendszer részben megőrizte, részben újra előállította sokat kárhoztatott vonásait: az agyonközpontosított szervezet túlterhelt és alulfizetett, feladatukra csak részben felkészített pedagógusokat kényszerít arra, hogy tudnivalók túlméretezett tömegét próbálják átadni olyan tanulóknak, akiknek fejlesztésére, motiválására, felzárkóztatására, szocializálására és tehetségük gondozására az iskolában jelenleg sem idő, sem hely, sem megfelelő módszerek nem állnak rendelkezésre. A magyarok következő nemzedéke így a mostaninál tudatlanabb, szegényebb, együttműködésre alkalmatlanabb lesz."

Felkért hozzászólók:

  • Gloviczki Zoltán pedagógus, bölcsész (Apor Vilmos Katolikus Főiskola)
  • Kerényi Mária pedagógus (Zöld Kakas Líceum)
  • Victor András környezeti nevelő
  • Lányi András

Moderátor: Gyarmathy Éva pszichológus

Sorozatunk negyedik alkalmán a Harmadik Út azonos című, természetvédelemről és a vidék megtartásáról szóló fejezetét vitattuk meg vendégeinkkel.

"Olyan fejlesztésekre van szükség, amelyek a vidéki térségekben is tisztes megélhetést, a városival összemérhető életszínvonalat biztosítanak, de ezért nem áldozzák fel a vidéki életforma sajátosságait, kulturális és természeti értékeit. A vidékgazdaság fenntartható fejlesztése

  • a többfunkciós agrárium szemléletéből kiindulva egyforma súlyt helyez a mezőgazdaság termelési, társadalmi és környezetmegőrző szerepére;
  • sokszínű vidékgazdaságot épít, mely a kis- és közepes méretű birtokok együttműködésén alapuló, versenyképes egységek fejlesztésére törekszik, egyúttal növeli a nagybirtok környezeti és szociális felelősségvállalását;
  • a helyi gazdaság fejlesztését helyezi előtérbe a globális rendszerekbe való betagozódással szemben;
  • ösztönzi a fiatalok vidéki életkezdését és letelepedését;
  • támogatja a közösségek önrendelkezését és innovatív kezdeményezéseit."

Felkért hozzászólók:

  • Jakubinyi László gyógypedagógus (Szimbiózis Alapítvány)
  • Kovách Imre vidékszociológus
  • Tóth Miklós közösségfejlesztő
  • Erdődiné Visnyovszky Ágota természetvédelmi mérnök, humánökológus
  • Kajner Péter és Pauló Gergely

Moderátor: Tompos Ádám

Sorozatunk harmadik alkalmán a Harmadik Út azonos című fejezetét vitatjuk meg vendégeinkkel. Ebben a kiegyensúlyozott politikai rendszer, a decentralizált, szubszidiáris, részvételi és igazságos döntéshozás mellett érvelünk. Ezekre az emberi közösségek békéjének, a társadalom természettel és önmagával való megbékélésének zálogaként tekintünk.

"A globalizáció az igazságtalanság új dimenzióit teremtette meg. Életvitelünk, gazdálkodásunk távoli földrészek lakóinak kizsákmányolásán alapul. A szegény országok gazdagjainak mesébe illő gazdagodásáért pedig a gazdag országok szegényei fizetnek nagy árat. Az élő fajokat elűztük élőhelyükről, brutális beavatkozásunk ökológiai katasztrófát okoz. Rövidlátó önzésünknek feláldoztuk a jövő nemzedékek életlehetőségeit, akik egy lakhatatlan bolygót örökölnek tőlünk. A fajok, földrészek és nemzedékek közötti méltányosabb osztozkodásra reményeink szerint globális egymásrautaltságunk belátása fog rávezetni, az érintett közösségek tényleges önrendelkezésének helyreállítása, és a kölcsönösség elvén működő horizontális kapcsolatok elterjedése."

Felkért hozzászólók:

  • Gébert Judit közgazdász,
  • Kicsák Lóránt filozófus,
  • Kiss Viktor politológus, ideológiakutató,
  • Paár Tamás filozófus
  • Schiffer András és Tallár Ferenc

Moderátor: Lányi András

Sorozatunk második alkalmán a Harmadik Út Globális ökopolitika-fejezete kerül terítékre, melyben Magyarország helyzetét elemeztük a világban, az EU-ban, és régiónkban.

"A klíma vagy a biodiverzitás védelmét szolgáló nemzetközi megállapodások nem az ismeretek és nem a jószándék híján bizonyulnak hatástalannak, hanem azért, mert a tárgyalóasztaloknál azok ülnek, akiknek haszna és hatalma a pazarló növekedés rendszerének fenntartásából származik.
A természet pusztulásának kárvallottjai pedig nem a Földet akarják megmenteni – erre nem is lennének képesek –, hanem a saját földjüket. Az ökológiai politika a helyi társadalmak önvédelmi harca a fejük felett intézkedő globális hálózatok, állami és államközi bürokráciák, személytelen automatizmusok és algoritmusok elnyomó uralma ellen. Egyetlen elvet ismerünk, melynek nevében a népek önrendelkezése korlátozható, s ez a szolidaritás. Globális egymásrautaltságunk belátása megköveteli, hogy felelősséget vállaljunk cselekedeteink, életvitelünk közvetett következményeiért, akkor is, ha ezek térben vagy időben tőlünk távol jelentkeznek."

Felkért hozzászólók:

  • Melegh Attila szociológus (videóüzenetben),
  • Ablonczy Bálint újságíró,
  • Böröcz József szociológus,
  • Salát Gergely sinológus,
  • Schiffer András és Tallár Ferenc.

Moderátor: Ficsor Benedek

A Karátson Gábor Kör új vitasorozatában a Harmadik Út - ökopolitikai programtöredékek című kiadványának egyes fejezeteit tűzi ki vitára. Az első alkalommal a Máskéntgazdálkodás témája szerepel: polgári társadalom, kapitalizmus, tulajdon, gazdasági teljesítmény, jólét, szegények és gazdagok, „szabadkereskedelmi” világrend és közbizalom kérdéseit járjuk körbe. A Harmadik Útban a KKV-k megerősítését, a termelés lokalizációját, az általános energiafogyasztás csökkentését, termelésének megújulókra átállítását, forgalomcsökkentést, körkörös gazdaság kiépítését, a turizmus tömeges működése helyett a helyi igényekkel való harmónia kialakítását, a technológiák emberi léptékűvé formálását, az oktatás és egészségipar előtérbe helyezését, az uniós és hazai forráselosztás, valamint a financiális rendszer reformját tűztük ki elvi célként.

Felkért hozzászólók:

  • Éber Márk szociológus,
  • Felsmann Balázs közgazdász,
  • Köves Alexandra közgazdász,
  • Kajner Péter és Lányi András

Moderátor: Stumpf András

VITATHATÓ ÖKOPOLITIKA ~ hordozható ökopolitika.

„Lássuk uramisten, mire megyünk ketten!” avagy hogyan (ne) csináljunk az országból sivatagot? - pódiumbeszélgetés Kiskunfélegyházán vízgazdálkodásról, agrárpolitikáról, klímaalkalmazkodásról.
Magyarországról a vízelvezető vízrendezési gyakorlat miatt több víz folyik ki, mint amennyi az országba érkezik. Olyan mennyiség, mint ha a Balatont évente háromszor leeresztenénk. Az árvíztől, a belvíztől, a csapadéktól igyekszünk minél hamarabb megszabadulni, ezzel kiszárítjuk az országot. Miért tesszük ezt? Miért nincs helye a víznek a tájban? Milyen mezőgazdaság és vízgazdálkodás tudna a vizekkel bölcsen gazdálkodni? Hogyan tudnánk alkalmazkodni a klímaváltozás okozta szélsőségekhez? Ezeket a kérdéseket járjuk körbe. A félsivatagi Homokhátságon a helyi gazdák olyan úttörő kezdeményezésbe fogtak, amivel a kincset érő vizet vissza tudnák tartani és ezzel gazdasági eredményeiket is javíthatnák. Ezt a példát is bemutatjuk.

Vitaindító: Kajner Péter. Felkért résztvevők: Dedák Dalma (WWF Magyarország),Toldi Csaba (Dongér-Kelőér Vize Egyesület)

Helyszín: Móra Ferenc Művelődési Központ, Kiskunfélegyháza, Petőfi tér 1.
Időpont: október 31. szombat 16h

 

Megnézhető és meghallgatható alább.

VITATHATÓ ÖKOPOLITIKA ~ hordozható ökopolitika.

A Vitatható ökopolitika sorozatunk pandémia miatti kényszerű szüneteltetése mellett nem álltunk le teljesen. 2021. február 26-án, pénteken 17 órás kezdéssel online vitát szerveztünk, melyen a Dél-Budapesten tervezett hidakról beszélgettünk: a Galvani hídról és az Albertfalvai hídról. A téma elsősorban a két híd előnyeinek és hátrányainak összehasonlítása, de téma a pesti oldali hozzávezetés gondja is.

Moderátor: Pákozdi Imre, Karátson Gábor Kör

Meghívott felszólalók:

  • Schneller István, Budapest volt főépítésze,
  • Molnár László, a FŐMTERV Mérnöki Tervező Zrt. volt vezérigazgatója,
  • Fleischer Tamás, közlekedéstudományi szakember, KRTK Világgazdasági Intézet,
  • Ferenczi István, Határ úti Kiserdővédők.

Az esemény mindenki számára nyitott Zoom esemény volt.

Megnézhető és meghallgatható alább.

VITATHATÓ ÖKOPOLITIKA ~ hordozható ökopolitika. Egyre távolabb a jogállamtól.

VÉSZ-helyzet Budapesten - helyzetértékelés a városligeti Királydombnál: Milyen mozgástérrel rendelkeznek a városvédő civilek? és az új városvezetés?
Felkért résztvevők: Garay Klára (A Városliget Barátai), Gulyás András (Ligetvédők), Lányi András (Karátson Gábor Kör) Pákozdi Imre (Karátson Gábor Kör). Valamint felszólalnak más környezetvédő szervezetek képviselői is. Vitavezető: Ficsor Benedek (Magyar Hang)
Helyszín: városligeti Királydomb (Olof Palme sétány)
Időpont: október 17. szombat 15h
----
Az esemény a Karátson Gábor Kör Vitatható ökopolitika című pódiumvita-sorozatának része. Tata, Göd, Városliget, Balaton – országos jelentőségű környezetromboló beavatkozások színhelyén tanácskozunk az érintettekkel a társadalmi önvédelem lehetőségéről.

 

Megnézhető és meghallgatható alább.

VITATHATÓ ÖKOPOLITIKA ~ hordozható ökopolitika. Egyre távolabb a jogállamtól.

A Göd-ÉRT Egyesület (www.godert.hu) és a Karátson Gábor Kör rendezvénye Göd-Újtelepen, a különleges gazdasági övezet határára hívta együttgondolkodásra a város lakóit. Az összejövetelen a következő kérdéseket feszegettük:

  • Hányféleképpen sért jogot, közérdeket a gödi beruházás, és a különleges gazdasági övezetekről szóló „lex Samsung”?
  • Hogyan indulhatott meg és terjeszkedhet az ország legnagyobb ipari beruházása környezeti hatástanulmány nélkül?
  • Meddig lehet következmények nélkül kirekeszteni a lakosságot a fejlesztési döntésekből?

Helyszín: Göd-Újtelep, a Mayerffy és Zrínyi utca találkozásánál lévő játszótér
Időpont: október 3. szombat 16h
Vitaindító: Bodnár Zsuzsa (Göd-ÉRT) és Schiffer András ügyvéd
----
Az esemény a Karátson Gábor Kör Vitatható ökopolitika című pódiumvita-sorozatának része. Tata, Göd, Városliget, Balaton – országos jelentőségű környezetromboló beavatkozások színhelyén tanácskozunk az érintettekkel a társadalmi önvédelem lehetőségéről.

Megnézhető és meghallgatható alább.

VITATHATÓ ÖKOPOLITIKA ~ hordozható ökopolitika. A Karátson Gábor Kör pódiumvita-sorozata folytatódik, de témáinkkal az ősszel lehetőleg házhoz megyünk: a helyszínen tanácskozunk egy-egy országos jelentőségű környezeti konfliktusról, az érintett civil szervezetek közreműködésével. Első alkalommal Tatára megyünk!

Beszélgetés a társadalmi részvételről a tatai Öreg-tó partján: Megvédhetik-e egy magyar város lakói a környezetüket?
Megvédhetjük-e tavainkat, a vízi élővilágot, a partmenti települések arculatát a gátlástalan ingatlanspekulációtól – ez, ugye, nem csak a tataiak számára kérdés: ugyanez zajlik a Balaton körül, a Fertőn, a Velencei tavon. Kinek hajt hasznot, kinek-minek okoz mérhetetlen károkat a multik terjeszkedése – ez a történet sem csak az Avalonról szól, bőrükön érzik, mondjuk, a gödiek, ahol a Samsung épít új Sztalinvárost a Duna partjára, érzik mások is. Megvédhetjük-e főváros maradék zöldterületeit a megalomán kormányzati építkezésektől? Az Alföldet az elsivatagosodástól, egy idejétmúlt vízgazdálkodási szemlélet katasztrofális következményeitől? Rászoríthatjuk-e a kormányt egy valamirevaló klímastratégia kidolgozására?
Szeptember 19-én szombaton 3-kor a tatai tó partjára hívjuk mindazokat, akik számára nem közömbös, hogy ki rendelkezik természeti kincseinkkel – hogy kié az ország. A tóparti élőlánc üzenetét az 5 órakor kezdődő pódiumbeszélgetésen foglaljuk szavakba.
A hazai környezet- és természetvédők évadnyitó nagyrendezvényén szeretettel várjuk mindazokat, akik cselekedni is hajlandók természeti létforrásaink védelmében.

Felkért résztvevők: Szalay Ildikó, Szeidemann Ákos (Stop Avalon!), Lányi András (Karátson Gábor Kör), Bodnár Zsuzsa (Göd-ÉRT)
Vitavezető: Gébert Judit közgazdász, filozófus

 


Az előadás megnézhető és meghallgatható alább.

A Vitatható ökopolitika második vitaestje Növekvő gazdaság? Csökkenő gazdaság? címmel 2020. március 6-án került megrendezésre.

Mitől lesz jó a lét, ha csökken a termelés? Lehet, hogy éppen ettől? Köves Alexandra közgazdász, a Budapesti Corvinus Egyetem adjunktusa és Tóth Gergely, a Kaposvári Egyetem tanára fejtette ki  nézeteit, majd a felkért hozzászólók, Kajner Péter, az ELTE Humánökológia Mesterképzés óraadó oktatója és Antal Miklós, az MTA-ELTE Lendület New Vision Research Group munkatársa kavarta fel a vitát. A moderátor Takács-Sánta András humánökológus, az ELTE egyetemi docense volt.



Az előadás megnézhető és meghallgatható alább.

A Vitatható ökopolitika első vitaestje Megdöntsük-e a kapitalizmust? címmel 2020. február 21-én került megrendezésre.

Piac-e a világpiac? Magántulajdon-e a cégbirodalom? Fennmaradhat-e a demokrácia és a jogállam piacgazdaság nélkül? Létezik-e „harmadik út”? Kiss Viktor politológus és Lányi András filozófus, ny. egyetemi docens fejtette ki - sok helyen ütköző - nézeteit, majd a felkért hozzászólók, Domaniczky Orsolya fenntarthatósági szakértő és Sidó Zoltán, a Fordulat szerkesztője színesítette a vitát. Moderátor: Tallár Ferenc filozófus, professor emeritus volt



Az előadás megnézhető és meghallgatható alább.

A Tanácstalan köztársaság tizenharmadik vitaestje Az utolsó csatlós esete az ökokatasztrófával címmel 2019. december 6-án került megrendezésre.

A pódiumvita a klímaváltozás szakpolitikai kihívásairól szóét: az agráriumban, a környezet- és természetvédelemben, a közlekedésben és a fogyasztás terén. Részt vettek: Szigeti Cecília közgazdász, egyetemi docens, Molnár László Árpád közlekedési szakértő, a FŐMTERV volt elnök-igazgatója, Hajósy Adrienne geofizikus és Kajner Péter közgazdász, az ELTE Humánökológia Szak óraadó tanára. A moderátor Hargitai Miklós újságíró volt.

Az előadás megnézhető és meghallgatható alább.

A Tanácstalan köztársaság tizenharmadik vitaestje Nincs klímapolitika atom nélkül? címmel 2019. november 22-én került megrendezésre.

Kinek kell Paks2? Akadályozza-e az áttérést a megújulókra? Lehet-e gazdaságos? Létezik-e ellátás-biztonság atomenergia nélkül? És atomerőművekkel? A vitában erre kereste a választ más-más véleménnyel Felsmann Balázs a Regionális Energiagazdasági Kutatóközpont tudományos főmunkatársa, Munkácsy Béla az ELTE TTK egyetemi adjunktusa, Timár Gábor geofizikus, az ELTE TTK tanszékvezető egyetemi docense és Hetesi Zsolt az NKE Víztudományi Kartudományos főmunkatársa. A moderátor Polgár Emese szociológus volt.

Az előadás megnézhető és meghallgatható alább.

A Tanácstalan köztársaság tizenkettedik vitaestje Migráció és klímaváltozás címmel 2019. november 8-án került megrendezésre.

Miért jönnek? Ez már csak egyre rosszabb lehet? Mit kezdjünk velük? Szólnak-e morális érvek a befogadás mellett/ellen? Mi van a willkommenskultur hátterében? Felvezető előadásában ezekre a kérdésekre kereste a választ Tallár Ferenc filozófus, professor emeritus és Melegh Attila szociológus. Felkért hozzászólók Szálkai Kinga egyetemi adjunktus (ELTE TáTK) és Schiffer András ügyvéd, volt országgyűlési képviselő voltak, moderátor: Stumpf András újságíró.

Az előadás megnézhető és meghallgatható alább.

A Tanácstalan köztársaság tizenegyedik vitaestje Ki akar itt klímapolitikát? címmel 2019. október 25-én került megrendezésre.

A Nagy Zöld Nekibuzdulásról „antikapitalista maszlag nélkül” – de akkor hogyan? Tényleg mindenki ugyanazt akarja, amit a zöldek? Ki az ellenség? Létezik zöld kapitalizmus? Minek kellene megváltoznia ahhoz, hogy elkerüljük az ökocídiumot? Bevezető előadásában ezekre a kérdésekre kereste a választ Pintér László egyetemi docens, a Nemzetközi Fenntartható Fejlődési Intézet főmunkatársa és Fabók Márton kutató (Helyzet Műhely, energia és társadalom). Felkért hozzászólók Zlinszky János, környezetpolitikai elemző (PPKE), Pauló Gergely, a Kisközösségi Program munkatársa és Fidrich Róbert, a Magyar Természetvédők Szövetségének programfelelőse voltak, moderátor: Takács-Sánta András egyetemi docens, humánökológus

Az előadás megnézhető és meghallgatható alább.

A Tanácstalan köztársaság tizedik vitaestje Az önkormányzati választások elé címmel 2019. október 11-én került megrendezésre.

A pódiumvitában több kérdésre kerestük a választ. Mik a kampány tanulságai? Mitől lesz élhető egy település? Lehet-e klímabarát egy város? Miért szorul háttérbe a környezeti tematika? Van-e esélye a civil jelölteknek? Büntetheti-e a kormány az ellenzéki településeket?
Résztvevők voltak:
- Mikecz Dániel politológus,
- Pálné Kovács Ilona akadémikus, a politikatudomány doktora
- Czédli Herta ökológus, egyetemi docens,
- Sallai R. Benedek polgármester-jelölt, volt országgyűlési képviselő, Túrkeve,
- Varga Illés Levente építész, érdi blogger
A vitát György Zsombor a Magyar Hang főszerkesztője moderálta.

Az előadás megnézhető és meghallgatható alább.

A Tanácstalan köztársaság kilencedik vitaestje És mi zöldek hova álljunk? (Európa válaszúton) címmel 2019. szeptember 27-én került megrendezésre.

A nemzetek Európáját akarjuk vagy a multikét? Van-e alternatívája a globalizációnak? Kapitalizmust akarunk vagy szocializmust? Neoliberálisok, posztmarxisták, populisták vagy konzervatívok legyünk? Lányi András filozófus, ny.egyetemi docens és Schiffer András ügyvéd, volt országgyűlési képviselő előadásukban ezekre keresték a választ, melyekhez a felkért hozzászólók adták hozzá saját gondolataikat. A vitát Szücs László Gergely filozófus moderálta.

Az előadás megnézhető és meghallgatható alább.

A Tanácstalan köztársaság hatodik vitaestje Te hol voltál, amikor ellopták a jövőnket? címmel 2019. május 24-én került megrendezésre.

Farkas István, a Magyar Természetvédők Szövetségének társelnöke Hogyan építették le a természet- és környezetvédelmet az ezredfordulótól napjainkig a „versenyképesség” és a „bürokráciacsökkentés” jegyében? című előadása után Fülöp Sándor jogász, egyetemi docens, a jövő nemzedékek korábbi országgyűlési biztosa Miért pont a giga-beruházások felett szűnik meg a közösségi kontroll? című előadását hallgathattuk meg. Ezután a hallgatóság is bekapcsolódott a vitába.

Az előadás megnézhető és meghallgatható alább.

A Tanácstalan köztársaság nyolcadik vitaestje Van-e világnézete a technológiának? címmel 2019. június 7-én került megrendezésre.

Kovács Gábor filozófus, az MTA TK tudományos főmunkatársa Technooptimizmus: vallás vagy tudomány? című előadása után Ropolyi László filozófus, egyetemi docens Digitális humanizmus: vannak-e határai az ember átalakításának? című előadását hallgathattuk meg, mely után a hallgatóság kérdéseire közösen kerestük a válaszokat.

Az előadás megnézhető és meghallgatható alább.

A Tanácstalan köztársaság hatodik vitaestje Létezik-e zöld alternatíva a gazdaságban? Vagy csakis az létezik? címmel 2019. május 10-én került megrendezésre.

Köves Alexandra közgazdász, egyetemi adjunktus Lesz-e munkánk, megélhetésünk, nyereségünk egy nemnövekvő gazdaságban? című előadása után Heltai László környezetgazdász Milyen kitörési pontokat kínálnak a zöldek a hazai gazdaság számára? című előadását hallgathattuk meg. Rövid vitavezetői kérdések után a hallgatóság is bekapcsolódott a vitába.

Az előadás megnézhető és meghallgatható alább.

 

A hangfelvétel podcast alkalmazással is elérhető a » Közéleti kerekasztal podcast folyamában.

A Tanácstalan köztársaság ötödik alkalma több volt, mint vitaest: a Kisközösségi Program, a Karátson Gábor Kör és az ELTE Humánökológia szak közös, egész napos konferenciája. A Miért (lesz) jó vidéken élni? címmel 2019. április 26-án megrendezett esemény a felvezetés után két kerekasztal beszélgetésben járta körül a témát.

A Tanácstalan köztársaság negyedik vitaestje Mi az, hogy ökopolitika? címmel 2019. április 5-én került megrendezésre.

Lányi András filozófus, ny. egyetemi docens Ökológia: egy-ügyűség vagy radikális rendszerkritika? című előadása után Schiffer András jogász, az LMP alapítója Milyen a demokrácia a modernitás után? című előadását hallgathattuk meg. Majd a hallgatóság is bekapcsolódott a vitába.

 

 

A Tanácstalan köztársaság harmadik vitaestje Hogyan lesz ismét polisz a megapoliszokból? címmel 2019. március 22-én került megrendezésre.

Schneller István, Budapest volt főépítésze Zöld városrekonstrukció: mi kerüljön a beton-monstrumok helyére? című előadása után Puzsér Róbert publicista, főpolgármester-jelölt Visszaperelhetjük-e a köztereket a közlekedéstől? című előadását hallgathattuk meg. Rövid vitavezetői összefoglalás után a hallgatóság is bekapcsolódott a vitába.

A Tanácstalan köztársaság második vitaestje Szabadkereskedelmi világrend: kinek szabad? mit nem szabad? címmel 2019. március 8-án került megrendezésre.

Farkas Attila Márton kulturális antropológus Globalizáció, demokrácia, nemzetállam – hogyan férnek meg egymás mellett? című előadása után Kiss Viktor politológus A szabadkereskedelmi világrend elleni tiltakozás dilemmái: mit kezdjünk a globalizációkritikai mozgalmak örökségével? című előadását hallgathattuk meg. Rövid vitavezetői összefoglalás után a hallgatóság is bekapcsolódott a vitába.

A Tanácstalan köztársaság első vitaestje Tudástársadalom? címmel 2019. február 22-én került megrendezésre.

Takács-Sánta András humánökológus, egyetemi docens, szakigazgató Hogyan védhetne meg minket a tudomány önmagunktól? előadása után Pálinkás József atomfizikus, a Magyar Tudományos Akadémia volt elnöke „Ki dönti el, hogy mi a tudás? És ki tudja, hogy mit kell eldönteni?” című előadását hallgathattuk meg. A két előadó ezután egymás állításaira reflektáltak, majd a hallgatóság kérdéseire válaszoltak.

Az előadás megnézhető és meghallgatható alább.

 

A hangfelvétel podcast alkalmazással is elérhető a » Közéleti kerekasztal podcast folyamában.

a Karátson Gábor Kör és az ELTE Humánökológia Mesterszak vitaest-sorozata

Van-e politikai válasz az ökológiai válság kihívására? Van-e ökológiai válasz a politika kiüresedésére, a rendszerváltozás kudarcára, a zsákmányszerző politikára, a cinizmusra és a beletörődésre? Olyan válaszokat keresünk, amelyek túlmutatnak álbal és alsójobb vendettaháborúin. Az immár megkerülhetetlen ökológiai belátások fényében megpróbáljuk újraértelmezni a zöld szín helyét a hazai politikai palettán.