Sidebar

Hamarosan indulunk! A tartalmak a tesztidőszak alatt csak regisztrált tagoknak elérhetőek.

Emlékezzen rám
28
V, ápr.

Podcast

Hamarosan! (tesztüzem)

Podcastjeink oldala:https://okopolitika.hu/podcast

Podcast RSS:

Podcastjeink a Spotifyon:

Az év talán legfontosabb kérdéséről beszélget Kajner Péter Bart Istvánnal és Munkácsy Bélával podcastadásunkban.

Sorozatunk záró alkalmán a Harmadik Út oktatás-fejezetét vitattuk meg vendégeinkkel.

"Olyan lesz, amilyen a ma iskolája. Az oktatásügy ezért nem a szakpolitikák egyike, hanem egy politikai program életrevalóságának a próbája. A magyar közoktatás színvonala ma egészében véve jobban elmarad a kor követelményeitől, mint egy fél évszázaddal ezelőtt. A rendszer részben megőrizte, részben újra előállította sokat kárhoztatott vonásait: az agyonközpontosított szervezet túlterhelt és alulfizetett, feladatukra csak részben felkészített pedagógusokat kényszerít arra, hogy tudnivalók túlméretezett tömegét próbálják átadni olyan tanulóknak, akiknek fejlesztésére, motiválására, felzárkóztatására, szocializálására és tehetségük gondozására az iskolában jelenleg sem idő, sem hely, sem megfelelő módszerek nem állnak rendelkezésre. A magyarok következő nemzedéke így a mostaninál tudatlanabb, szegényebb, együttműködésre alkalmatlanabb lesz."

Felkért hozzászólók:

- Gloviczki Zoltán pedagógus, bölcsész (Apor Vilmos Katolikus Főiskola)
- Kerényi Mária pedagógus (Zöld Kakas Líceum)
- Victor András környezeti nevelő
- Lányi András

Moderátor: Gyarmathy Éva pszichológus

A vitairat az https://okopolitika.hu/harmadik-ut oldalon olvasható, ugyanott a felkért opponensek bírálatai is elérhetőek (lesznek). Nyomtatásban a helyszínen, illetve az Írók Boltjában megvásárolható.

Pódiumvita:


Nézőtéri kérdések:


Sorozatunk negyedik alkalmán a Harmadik Út azonos című, természetvédelemről és a vidék megtartásáról szóló fejezetét vitattuk meg vendégeinkkel.

"Olyan fejlesztésekre van szükség, amelyek a vidéki térségekben is tisztes megélhetést, a városival összemérhető életszínvonalat biztosítanak, de ezért nem áldozzák fel a vidéki életforma sajátosságait, kulturális és természeti értékeit. A vidékgazdaság fenntartható fejlesztése
- a többfunkciós agrárium szemléletéből kiindulva egyforma súlyt helyez a mezőgazdaság termelési, társadalmi és környezetmegőrző szerepére;
- sokszínű vidékgazdaságot épít, mely a kis- és közepes méretű birtokok együttműködésén alapuló, versenyképes egységek fejlesztésére törekszik, egyúttal növeli a nagybirtok környezeti és szociális felelősségvállalását;
- a helyi gazdaság fejlesztését helyezi előtérbe a globális rendszerekbe való betagozódással szemben;
- ösztönzi a fiatalok vidéki életkezdését és letelepedését;
- támogatja a közösségek önrendelkezését és innovatív kezdeményezéseit."

Felkért hozzászólók:
- Jakubinyi László gyógypedagógus (Szimbiózis Alapítvány)
- Kovách Imre vidékszociológus
- Tóth Miklós közösségfejlesztő
- Erdődiné Visnyovszky Ágota természetvédelmi mérnök, humánökológus
- Kajner Péter és Pauló Gergely

Moderátor: Tompos Ádám

Helyszín: a Kossuth Klub emeleti nagyterme, Budapest V. ker. Múzeum utca 7.

A vitairat az https://okopolitika.hu/harmadik-ut oldalon olvasható, ugyanott a felkért opponensek bírálatai is elérhetőek (lesznek). Nyomtatásban a helyszínen, illetve az Írók Boltjában megvásárolható.

Bevezető:


Pódiumvita:


Nézői kérdések:


Sorozatunk harmadik alkalmán a Harmadik Út azonos című fejezetét vitatjuk meg vendégeinkkel. Ebben a kiegyensúlyozott politikai rendszer, a decentralizált, szubszidiáris, részvételi és igazságos döntéshozás mellett érvelünk. Ezekre az emberi közösségek békéjének, a társadalom természettel és önmagával való megbékélésének zálogaként tekintünk.

"A globalizáció az igazságtalanság új dimenzióit teremtette meg. Életvitelünk, gazdálkodásunk távoli földrészek lakóinak kizsákmányolásán alapul. A szegény országok gazdagjainak mesébe illő gazdagodásáért pedig a gazdag országok szegényei fizetnek nagy árat. Az élő fajokat elűztük élőhelyükről, brutális beavatkozásunk ökológiai katasztrófát okoz. Rövidlátó önzésünknek feláldoztuk a jövő nemzedékek életlehetőségeit, akik egy lakhatatlan bolygót örökölnek tőlünk. A fajok, földrészek és nemzedékek közötti méltányosabb osztozkodásra reményeink szerint globális egymásrautaltságunk belátása fog rávezetni, az érintett közösségek tényleges önrendelkezésének helyreállítása, és a kölcsönösség elvén működő horizontális kapcsolatok elterjedése."

Felkért hozzászólók:
- Gébert Judit közgazdász,
- Kicsák Lóránt filozófus,
- Kiss Viktor politológus, ideológiakutató,
- Paár Tamás filozófus
- Schiffer András és Tallár Ferenc

Moderátor: Lányi András

A vitairat az https://okopolitika.hu/harmadik-ut oldalon olvasható, ugyanott a felkért opponensek bírálatai is elérhetőek. Nyomtatásban a helyszínen, illetve az Írók Boltjában megvásárolható.


Az internetes közösségi oldalak a soha nem látott léptékű sajtószabadsággal kecsegtettek, majd maguk alá gyűrték a hagyományos politikai nyilvánosságot és minden eddiginél hatékonyabb módszereket fejlesztették ki a cenzúrára: véleménybuborék, hájdolás, tényellenőrök, algoritmusok. Egyetlen kattintással tüntetik el a hivatalban levő amerikai elnököt Az el nem gondolható gondolatot a konteók közé száműzik. Összekeveredik az összefüggések keresése és az összeesküvés-elmélet. A platformszolgáltatókat nem kötik holmi alkotmányos szabályok, mert kiszöktek az állami joghatóság alól.

Résztvevők:

  • Kustán Magyari Attila újságíró (Sepsiszentgyörgy), az ’Ébredők – Bevezető az összeesküvés-elméletek világába’ szerzője
  • Török Bernát intézetvezető, egy. docens, NKE

Helyszín: ELTE Lágymányosi Campus, Ortvay-terem

 


Sorozatunk második alkalmán a Harmadik Út Globális ökopolitika-fejezete kerül terítékre, melyben Magyarország helyzetét elemeztük a világban, az EU-ban, és régiónkban.

"A klíma vagy a biodiverzitás védelmét szolgáló nemzetközi megállapodások nem az ismeretek és nem a jószándék híján bizonyulnak hatástalannak, hanem azért, mert a tárgyalóasztaloknál azok ülnek, akiknek haszna és hatalma a pazarló növekedés rendszerének fenntartásából származik.
A természet pusztulásának kárvallottjai pedig nem a Földet akarják megmenteni – erre nem is lennének képesek –, hanem a saját földjüket. Az ökológiai politika a helyi társadalmak önvédelmi harca a fejük felett intézkedő globális hálózatok, állami és államközi bürokráciák, személytelen automatizmusok és algoritmusok elnyomó uralma ellen. Egyetlen elvet ismerünk, melynek nevében a népek önrendelkezése korlátozható, s ez a szolidaritás. Globális egymásrautaltságunk belátása megköveteli, hogy felelősséget vállaljunk cselekedeteink, életvitelünk közvetett következményeiért, akkor is, ha ezek térben vagy időben tőlünk távol jelentkeznek."

Felkért hozzászólók:

- Melegh Attila szociológus (videóüzenetben),
- Ablonczy Bálint újságíró,
- Böröcz József szociológus,
- Salát Gergely sinológus,
- Schiffer András és Tallár Ferenc.

Moderátor: Ficsor Benedek

Opponencia:


Pódiumvita:


A Great Lockdown letűntnek gondolt autoriter tendenciákat elevenített fel. A védekezésre alapozott adatgyűjtés a megfigyelő állam rémképét idézi – s ez már maga a valóság a világhatalommá lett Kínában. Az autoriter megoldások és a végnélküli adatgyűjtések azonban a globális nagytőke számára is kifizetődőek. Lehet-e valóság a Great Reset?
 
Nefelejcs Gergő, a Tett és a Jövőkór alapítója
Kardos Gábor, filozófus
 
Helyszín: ELTE Lágymányosi Campus, Északi tömb 4.95 (4. emelet)

 


A Karátson Gábor Kör új vitasorozatában a Harmadik Út - ökopolitikai programtöredékek című kiadványának egyes fejezeteit tűzi ki vitára. Az első alkalommal a Máskéntgazdálkodás témája fog szerepelni: polgári társadalom, kapitalizmus, tulajdon, gazdasági teljesítmény, jólét, szegények és gazdagok, „szabadkereskedelmi” világrend és közbizalom kérdéseit fogjuk körbejárni. A Harmadik Útban a KKV-k megerősítését, a termelés lokalizációját, az általános energiafogyasztás csökkentését, termelésének megújulókra átállítását, forgalomcsökkentést, körkörös gazdaság kiépítését, a turizmus tömeges működése helyett a helyi igényekkel való harmónia kialakítását, a technológiák emberi léptékűvé formálását, az oktatás és egészségipar előtérbe helyezését, az uniós és hazai forráselosztás, valamint a financiális rendszer reformját tűztük ki elvi célként.

Felkért hozzászólók:
- Éber Márk szociológus,
- Felsmann Balázs közgazdász,
- Köves Alexandra közgazdász,
- Kajner Péter és Lányi András
Moderátor: Stumpf András

Helyszín: a Kossuth Klub emeleti nagyterme, Budapest V. ker. Múzeum utca 7.

A vitairat az https://okopolitika.hu/harmadik-ut oldalon olvasható, ugyanott rövidesen a felkért opponensek bírálatai is elérhetőek lesznek. Nyomtatásban a helyszínen, illetve az Írók Boltjában megvásárolható.

Pódiumvita:


Hallgatóság kérdései:


Újraindított fosszilis erőművek nyugaton, tűz alatt tartott atomerőművek keleten, szabad prédává tett erdők középen – repesztéses technológia és tankerek a keleti csővezetékekkel szemben – számít-e még a klímaválság, ha a világ energiapiacainak újraosztása a tét.
 
Munkácsy Béla egy. adjunktus, ELTE TTK
Kaderják Péter volt államtitkár, BME Zéró Karbon Központ vezetője
Felsmann Balázs volt szakállamtitkár, kutató főmunkatárs
Moderálja: Polgár Emese szociológus
Helyszín: ELTE Lágymányosi campus, Északi Tömb 0.79 Jánossy Lajos terem